Всички резултати и осминафиналисти в Лига Европа

Този четвъртък ни предложи още много емоции от турнира Лига Европа и в частност реваншите от 1/16-финалната фаза. Четиринадесет срещи се изиграха на 27 февруари, тъй като Брага и Рейнджърс решиха всичко в сряда, а двубоят между Ред Бул Залцбург и Айнтрахт Франфкурт бе отложен поради лошо време и двубоят ще се състои в петък, 28 февруари, от 19:00 часа.

В редовете по-долу ще прочетеш накратко как се развиха елиминационните двойки и кои отбори продължават напред в надпреварата. Най-долу ще откриеш информация и за предстоящия жребий, който ще се състои на 28 февруари от 14:00 часа.

Кратък преглед на случилото се в 1/16-финалите на Лига Европа

Започвам този преглед с може би най-вълнуващия сблъсък. Арсенал победи Олимпиакос с 1:0 в Гърция и уж всички изглеждаше решено. Резултатът след редовните 90 минути на „Емирейтс Стейдиъм“ обаче бе 1:0 за гърците и следваха продължения. Гостите уцелиха греда, а със задна ножица Обамеянг бе напът да класира „Топчиите“ напред. Ел Араби застреля домакините с нов гол в 119 минута, а за да направи драмата пълна Обамеянг пропусна чисто положение в последните секунди.

Развоят между Спортинг и Башакшехир не бе по-малко вълнуващ. Португалците спечелиха с 3:1 в първия двубой и шансовете за турския тим не изглеждаха много големи. „Оранжевите“ поведоха с 2:0 в реванша, но Вието намали за 2:1. В 92 минута страхотен гол на Един Виска прати двубоя в продължение. Отново капитанът бе точен в 119 минута от дузпа за да класира своя тим напред в турнира.

Българският шампион Лудогорец излезе напред в резултата пред празните трибуни на „Джузепе Меаца“ и за миг направи мечтата жива. Още до почивката „Нерадзурите“ показаха голямата си класа и отбелязаха две попадения, които решиха всичко в сблъсъка. През втората част „Орлите“ бяха много по-активният тим и потърсиха престижен резултат, но не успяха да се доберат до него.

Един от големите фаворити в надпреварата Манчестър Юнайтед не срещна никакви трудности при реванша с Клуб Брюж. Груба грешка на Серхио Ромеро коства успеха на „Червените дяволи“ в Белгия при равенство 1:1, но всичко се нареди на „Олд Трафорд“. Манчестърският гранд разби своя опонент с 5:0 и чака своя опонент на осминафиналите.

Един от най-интересните сблъсъци бе между Порто и Байер Леверкузен. Първата среща завърши 2:1 в полза на „Аспирните“, въпреки че успехът можеше да бъде много по-изразителен. Все пак това се случи на реванша и немците спечелиха с 3:1. И останалите два португалски португалски тима се сбогуваха с турнира. Брага отново загуби от Рейнджърс, докато Бенфика бе близо до продължаване напред след 3:1 в даден момент от реванша с Шахтьор, но допусна изравняване до 3:3 и отпадане след поражение в първия двубой.

Класически сблъсък между Испания и Англия противопостави Еспаньол и Уулвърхямтъпн. След 4:0 в Англия „Вълците“ бяха сигурен осминафиналист и си позволиха поражение с 2:3 в Барселона. Една от изненадите в турнира бе сътворена на „Селтик Парк“. Шотландският шампион Селтик бе тотален фаворит в двойка с Копенхаген, но след 1:1 в Дания, на реванша „Детелините“ загубиха с 1:3.

Миналогодишният полуфиналист в Шампионска Лига Аякс отстъпи пред правещия страхотен сезон Хетафе. „Синовете на Бога“ спечелиха с 2:0 в реванша, но това не бе достатъчно след поражение 0:2 в Мадрид. Един от фаворитите за трофея Севиля се класира много трудно напред след две равенства с Клуж, а правилото за гол на чужд терен бе в полза на „Андалусийците.

С две победи и общ резултат 4:0 Базел не срещна трудности срещу кипърския АПОЕЛ. Същото важи и за Волфсбург, който спечели реванша в Малмьо с 3:0. Минималната победа за Рома с 1:0 у дома преди седмица се оказа достатъчна за „Вълците“ след равенство 1:1 с Гент на реванша. След по-добра игра и в двата мача временният лидер в Австрия ЛАСК Линц отстрани АЗ Алкмаар след успех с 2:0 у дома.

Ето и всички резултати от 1/16-финалите на Лига Европа

По-долу са всички резултатите от реваншите, а в скобите е резултатът от първия двубой. Отборите с удебелен шрифт продължават към осминафиналите на Лига Европа.

Предстоящият жребий за осминафиналите на Лига Европа

Жребият за осминафиналите на Лига Европа ще бъде изтеглен ден след изиграването на реваншите от надпреварата. На 28 февруари, от 14:00 часа българско време, започва тегленето, а малко по-късно отборите и техните фенове ще знаят следващия си опонент във втория по сила европейски клубен турнир. Първите двубои са на 12 март, а реваншите седем дни по-късно.

Най-голямата изненада разбира се е отпадането на финалиста от последното издание на Лига Европа Арсенал. Така английските представители на жребия в петък ще са само два – Манчестър Юнайтед и Уулвърхямптън. Испанските отбори също са два в лицето на Севиля и Хетафе. С най-много представители може да се похвали немската Бундеслига – Волфсбург, Байер Леверкузен и най-вероятно Айнтрахт Франкфурт.

Италианските фаворити Интер и Рома също намериха своето място в жребия за осминафиналите. Цели седем държави излъчват по един осминафиналист и допринасят за разнообразието в Лига Европа. Като най-голям губещ от 1/16-финалите несъмнено е португалската Примейра Лига. Голямата четворка е аут от надпреварата, а най-много за това може да съжалява Спортинг.