Резултати от последния кръг на Висша Лига за 2019 година

Английската Висша Лига за 2019 година е вече в историята. До следващия кръг от шампионата остават едва три дни, но той ще започне в първия ден от новата 2020 година. Десетте мача от кръг номер 20 от елита на Англия се изиграха в два дни – 28 и 29 декември. На пръв поглед липсват изненадващи резултати, но те дадоха отговор на много въпроси задавани в навечерието на Нова Година.

Челси изпрати годината с успех в градско дерби

Започвам с това, което се случи в първия мач от неделната програма и последното дерби за 2019 година. На „Емирейтс Стейдиъм“ в Северен Лондон един срещу друг се изправиха столичните Арсенал и Челси. Трите точки бяха много важни за двата отбора, а евентуално поражение отдалечаваше „Топчиите“ на недостижимо разстояние от Топ 4.

Двубоят започна много добре за Арсенал, които излязоха напред в резултата с гол на Обамеянг и създадоха няколко добри положения. В 34 минута Лампард включи в игра Жоржиньо, на мястото на Емерсон, и промени схемата на игра. Това бе и ключовият момент, който обърна двубоя в полза на Челси. От тук нататък „Червено-белите“ се защитаваха, а „Сините“ нападаха.

През втората част момчетата на Лампард установиха сериозен натиск, но с липса на чисти положения. Натрупа се умора в играчите на Артета, а след индивидуална грешка на Лено резултатът бе изравнен в 83 минута. Голът бе на резервата Жоржиньо, който трябваше да получи втори жълт картон седем минути по-рано. Три минути преди края на редовното време Тами Абрахам оформи крайното 2:1 в полза на Челси и цели единадесет точки разлика между двата отбора.

По останалите терени

Лидерът в шампионата Ливърпул посрещна Уулвърхямптън, който преди едва два дни обърна Манчестър Сити и бе готов за същото и на „Анфийлд“. Клоп отново заложи на същия състав, който изглежда е идеално подготвен за най-натоварения период в английския футбол. В 43 минута Мане отбеляза единствения гол в срещата, а в добавеното време VAR спорно отмени изравнително попадение на Педро Нето.

Манчестър Сити също изпраща 2019 година с успех, а Серхио Агуеро отбеляза завръщането си в игра с гол за успех с 2:0 над сензацията Шефилд Юнайтед. Въпреки тези три точки Пеп се прости с надеждите за титлата, тъй като разликата до лидера е цели четиринадесет точки. Другият манчестърски гранд имаше тежко гостуване на „Търф Мор“, но Марсиал и Рашфорд изобразиха победата с 2:0 над Бърнли.

Брендън Роджърс постави под сериозен въпрос успеха на неговия Лестър в събота след като направи цели девет промени в своя състав от мача с Ливърпул и остави Варди извън групата за двубоя с Уест Хям. Неговите момчета грабнаха своя шанс и спечелиха с 2:1 в Лондон. Като издънка може да се приеме равенството 2:2 на Тотнъм във визита на Норич, но „Канарчетата“, въпреки последното си място, не са за подценяване.

Възходът на Уотфорд под ръководството на Пиърсън продължава и „Стършелите“ разбиха Астън Вила с 3:0 в двубой на дъното от Висша Лига на Англия. Брайтън победи с 2:0 у дома Борнемут и се откъсна от зоната на изпадащите. Саутхъмптън и Кристъл Палас оформиха единственото равенство 1:1 в кръга, а Карло Анчелоти записа втори пореден успех начело на Евертън след победа с 2:1 на „Сейнт Джеймсис Парк“.