Преглед и резултати на осминафиналите от Шампионка Лига – Част 1

Шампионска Лига се завърна с първите четири осминафинала и поднесе някои любопитни резултати. Два от фаворитите за краен триумф Ливърпул и ПСЖ записаха негативен резултат при своите визити, а абсолютният дебютант Аталанта е почти сигурен четвъртфиналист. Нека все пак проследим како се случи в четирите среши през тази седмица, чиито реванши са на 10 и 11 март.

Атлетико Мадрид 1:0 Ливърпул

Може би с най-голям интерес през първата седмица бе очакван сблъсъкът между испанския Атлетико Мадрид и настоящия носител на трофея от Шампионска Лига Ливърпул. На треньорските постове се срещнаха два титана, за които бе ясно, че сблъсъкът между тях ще е повече от интересен. Опасенията на Клоп и привържениците на „Мърсисайдци“ бяха за стила на ръководене на Диего Симеоне и това в крайна сметка се оказа факт.

Срещата започна отлично за домакините от Мадрид. Те получиха правото да изпълнят корнер още в четвъртата минута, а след него последва и попадение на Саул, което бе породено от не малка доза късмет. До края на редовното време на терена имаше един отбор – този на гостите. Въпреки това добре структурираната отбрана на домакините не позволи нищо опасно пред вратата на Облак, а гостите от град Ливърпул така и не отправиха точен удар. Крайният резултат бе 1:0 в полза на Атлетико и в реванша „Червените“ трябва да са много внимателни в отбрана.

Борусия Дортмунд 2:1 ПСЖ

В същия час, но в Дортмунд, се изправиха две от най-атомните нападения в европейския клубен футбол. Борусия посрещна на своя „Сигнал Идуна Парк“ френския шампион ПСЖ, за когото прясно възстановен от травма бе Неймар. За „Жълто-черните“ дебют в турнира направиха две от зимните звездни попълнения – Емре Джан и разбира се Ерлинг Холанд.

В целия двубой по-активен бе отборът домакин, но в крайна сметка точните удари бяха по два. В 69 минута Холанд изведе своя тим напред, а в 75 Неймар изравни резултата. Едва две минути по-късно отново норвежкият напател изведе Борусия напред след страхотен удар извън наказателното поле. Звездното нападение на френският тим не се справи по-очаквания начин и на реванша в Париж има с какво да се реваншира.

Тотнъм 0:1 РБ Лайпциг

Жозе Моуриньо се завърна в елиминационната фаза на Шампионска Лига с новия си клуб Тотнъм. „Шпорите“ бяха лишени от остротата си в атака при отсъствието на Хари Кейн и Хюн Мин-Сон, а Нагелсман добре знаеше, че трябва да се възползва от това. Доста плахо стъпиха англичаните в двубоя, а през цялото време си личеше, че основната цел е запазване на суха мрежа.

По-добрият тим на терена бе този на РБ Лайпциг. Немците доминираха изцяло в двубоя, а Лорис се отчете добри намеси. Той обаче бе безпомощен в 58 минута при точно изпълнение от дузпа на Тимо Вернер. В оставащите минути Тотнъм вдигна оборотите и създаде някое друго положение, но в крайна сметка резултатът се запази 0:1.

Аталанта 4:1 Валенсия

Абсолютният дебютант в Шампионска Лига Аталанта имаше страхотен жребии да се изправи срещи именит испански клуб, но на хартия преодолим. Италианците влязоха двубоя със самочувствието на най-доброто нападение в Серия А, докато гостите от Валенсия не се славят с добра защита в своите визити.

Срещата бе много динамична и положенията пред двете врати следваха едно след друго. Защитникът Ханс Хатебур даде преднина на домакините в 16 минута, а в 42 Йосип Иличич увеличи преднината. Ремо Фройлер и отново Хатебур оформиха 4:0 в полза на Аталанта до 62 минута и четвъртфиналиста изглеждаше ясен. Малко след това Денис Черишев върна един гол, който запазва малко интрига за реванша. „Прилепите“ могат да съжаляват за изпуснатите шансове пред противниковата врата в хода на целия двубой.