Лига Европа ще има шампион за 2020 година

Днес се състоя плануваната важна среща между представителите на различните асоциации в УЕФА. Събитието мина без изненади и решенията едва ли учудват някои. На този етап COVID-19 се разпространява бързо в Европа, което наложи прекъсване на местните първенства и турнири, както и двете най-големи европейски клубни надпревари.

Това лято няма да наблюдаваме ЕВРО 2020, което се отлага за 2021 година. Това дава възможност първенствата да завършат до края на юни, преди да изтекат договорите на играчите, които обичайно се подписват до 30 юни. Приходите от Шампионска Лига се сериозни и УЕФА реши най-комерсиалният клубен турнир да се доиграе, както и Лига Европа.

И двете европейски клубни надпревари са на фаза осминафинал. Желанието е двата турнира да завършат преди началото на месец юли. Финалът на Шампионска Лига, по непотвърдена информация, трябва да се състои на 27 юни в Истанбул, а този за Лига Европа на 24 юни в Гданск. Все още предстои да бъде взето решение как ще с доиграт първенства и турнири и кога ще бъдат възобновени футболните срещи.

Преди седмица, на 12 март, се изиграха шест от осемте осминафинала в Лига Европа. В Италия коронавирусът COVID-19 вече беше пламнал с пълна сила и това наложи отлагането на двубоите Интер – Хетафе и Севиля – Рома. Само два от останалите шест двубоя приеха публика – „Айброкс Стейдиъм“ и „Башакшехир Фатих Терим“.

След първите мачове като сигурен четвъртфиналист изглежда Манчестър Юнайтед с категоричен успех 0:5 като гост на ЛАСК Линц. Базел също е с единия край в следващата фаза след изненадваща победа с 0:3 във Франкфурт срещу Айнтрахт. Още един гост постигна победа – Байер Леверкузен надигра очаквано Рейнджърс с 1:3.

Последната четвърта победа за гостуващ тим бе постигната от Шахтьор Донецк с 1:2 на стадиона на Волфсбург. Едно единствено бе равенството и въпреки получен червен картон, Олимпиакос поведе в резултата срещу Уулвърхямптън, но допусна равенство. С гол от дузпа в 88 минута капитанът Един Виска донесе минимален, но ценен успех с 1:0 срещу Копенхаген.