Астън Вила и Манчестър Сити на финал за Карабао Къп

В последната седмица от януари се изиграха и реваншите от полуфиналите за Купа на Лигата на Англия или Карабао Къп. Крайните победители от сблъсъците се оказаха Астън Вила и Манчестър Сити, които ще се срещнат във финалния мач на „Уембли“ на 1 март, неделя, от 17:00 часа.

Разбира се, достигането до финала на Ман Сити не е изненада, а „Гражданите“ имат възможността да спечелят трети пореден трофей от тази надпревара след като го сториха през изминалите два сезона. „Синьо-белите“ имат шест купи от Купата на Лигата на Англия, а при нов успех ще се доближат на само трофей от първенеца в тази класация Ливърпул.

Астън Вила също заема челно място в това подреждане с пет купи в своята витрина, но последната от тях бе през далечната вече 1996 година. „Виланите“ имат и три загубени финала, докато настоящият носител на трофея Манчестър Сити загуби само финала през 1974 година.

Пътят на Астън Вила към Уембли

Пътят на Астън Вила към финала не бе никак лек. На 1/32-финалите тимът се позабавлява на терена подвизаващия се в Лига 2 Крю Александрия и си тръгна с успех – 6:1. В следващата фаза, отново в гостуване, с 3:1 бе победен и елитния Брайтън. На осминафиналите „Виланите“ най-накрая бяха домакин и успяха да отстранят Уулвърхямптън след победа с 2:1.

Така се стигна и до любопитния сблъсък с Ливърпул от четвъртфиналите в надпреварата. На 17 декември „Виланите“ разбиха своя опонент с 5:0. Резултат, който би впечатлил целия свят, ако „Мърсисайдци“ бяха излезли с поне втория си отбор. По това време Клоп и неговите момчета бяха в Катар за Световното клубно първенство, а на „Вила Парк“ бе отборът до 23 години ръководен от Нийл Кричли.

В полуфиналната фаза никой не даваше шанс на Астън Вила в два двубоя с Лестър, но чудото се случи. Първата среща на „Кинг Пауър Стейдиъм“ завърши при равенство 1:1, въпреки категоричното превъзходство на „Лисиците“ и едва един точен удар, но голов, във вратата на Каспер Шмайхел.

На реванша отново бирмингамският отбор влезе като аутсайдер, но отново поведе рано в резултата с гол на Мат Таргет. Този път Брендън Роджърс заложи на своите титуляри и това помогна за почетно попадение на Ихеаначо в 72 минута. Египетският халф Трезеге хвърли трибуните на „Вила Парк“ в екстаз с победен гол в 93 минута.

Пътят на Манчестър Сити към Уембли

Манчестър Сити започна фаза по-късно от своя опонент на финала. При последните 32 оцелели отбора шампионът трябваше да се справи си с представителя на Чемпиъншип Престън и го стори с победа 3:0. На осминафиналите „Гражданите“ приеха у дома Саутхямптън. Хосеп Гуардиола заложи на солиден състав, което се отрази на резултата 3:0 до 56 минута и 3:1 в края на мача. Оксфорд Юнайтед бе един от изненадващите тимове на четвъртфиналите на Карабао Къп, но бе безпомощен срещу настоящия носител на трофея и отстъпи с резултат 1:3.

Жребият за полуфиналите изправи един срещу друг двата манчестърски гранда. Вече бе ясно, че Гуардиола не може да се бори за титлата в Англия, а пътят за трофей е най-кратък през Купа на Лигата. „Гражданите“ имаха и да си връщат на своя съперник, който ги победи за първенство месец по-рано.

В първия двубой домакин бе Манчестър Юнайтед, но гостите започнаха много силно и 3:0 в полза на Манчестър Сити на почивката бе най-малкото, което можеше да се случи. През втората част „Синьо-белите“ играха по-спокойно, а с почетен гол Рашфорд запази нищожна интрига и за реванша. Там Неманя Матич даде преднина на „Червените дяволи“ с гол в 35 минута, но той се оказа единствен в двубоя и недостатъчен за Манчестър Юнайтед, въпреки победата.